RestaurantSupply.com is your trusted source for Blue Air countertop gas charbroilers.
- Authorized Blue Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Blue Air BLCB24 countertop gas charbroilers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blue Air BLCB24 Charbroiler Countertop Stainless Steel Design
| Manufacturer | Blue Air FSE LLC |
|---|---|
| Model Number | BLCB24 |
| Manufacturer Part # | BLCB24 |
| Width (side - side) OA | 19 - 24" |
| Heating Source | Radiant |
| Control Type | Manual Controls |
| Height | 15.37" |
| Width | 24" |
| Depth | 28.75" |
| Weight | 154 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Blue Air FSE LLC, BLCB24, Charbroiler, Countertop, Stainless Steel design, Heavy Duty, Gas (24"W x 28-3/4"D x 15-3/8"H), 70,000 BTU/H
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.


