RestaurantSupply.com is your trusted source for Blue Air merchandiser refrigerators.
- Authorized Blue Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Blue Air BKGM48SLB-HC merchandiser refrigerators
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blue Air BKGM48SLB-HC Refrigerated Merchandiser One-section 44.85 Cu. Ft. Capacity
| Manufacturer | Blue Air FSE LLC |
|---|---|
| Model Number | BKGM48SLB-HC |
| Manufacturer Part # | BKGM48SLB-HC |
| Door Type | Sliding Door(s) |
| Exterior Finish | Black |
| Size | 2 Section |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Compressor HP | 1/4 HP |
| Height | 81.25" |
| Width | 54.38" |
| Depth | 31.5" |
| Weight | 551 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Blue Air FSE LLC, BKGM48SLB-HC, Refrigerated Merchandiser, one-section, 44.85 Cu. Ft. capacity, bottom-mount self-contained refrigeration, (2) double pane sliding glass doors (locking), (8) adjustable epoxy coated wire shelves, LED interior lighting, backlit graphic panel, digital monitoring system, black painted steel exterior and trim, white painted steel interior, (4) 2-1/2" casters (2 braked), R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/4 HP, 115v/60/1-ph, 4.2 amps, cord, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.

