RestaurantSupply.com is your trusted source for Blue Air table-mounted overshelves.
- Authorized Blue Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Blue Air BDOS1636 table-mounted overshelves
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blue Air BDOS1636 Overshelf Double 36"W X 16"D X 32"H 18/430 Stainless Steel
| Manufacturer | Blue Air FSE LLC |
|---|---|
| Model Number | BDOS1636 |
| Manufacturer Part # | BDOS1636 |
| Width (side - side) | 25" - 36" |
| Construction | Stainless Steel |
| Depth (front - back) | 16" |
| Gauge | 18 Gauge |
| Shelves | Double |
| Height | 32" |
| Width | 36" |
| Depth | 16" |
| Weight | 42 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Blue Air FSE LLC, BDOS1636, Overshelf, double, 36"W x 16"D x 32"H 18/430 stainless steel, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.

