RestaurantSupply.com is your trusted source for Blue Air draft beer coolers.
- Authorized Blue Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Blue Air BDD69-3B-HC draft beer coolers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blue Air BDD69-3B-HC Keg Cooler 69-3/8"W Side-mounted Self-contained Refrigeration
| Manufacturer | Blue Air FSE LLC |
|---|---|
| Model Number | BDD69-3B-HC |
| Manufacturer Part # | BDD69-3B-HC |
| Top Style | Flat Top |
| Exterior Finish | Black / Stainless Exterior |
| Faucet Qty | 1 & 2 Faucets Per Column |
| Column Qty | 2 Columns / Towers |
| Width | 60" - 72" |
| Barrel Style | 1/2 Barrel (full Keg) |
| Keg Capacity | 3 - 4 Kegs |
| Height | 37" |
| Width | 69.13" |
| Depth | 27.13" |
| Weight | 302 lbs |
| UL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| cUL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Blue Air FSE LLC, BDD69-3B-HC, Keg Cooler, 69-3/8"W, side-mounted self-contained refrigeration, stainless steel top, (2) locking doors with recessed handles, (3) 1/2 barrels capacity, (1) 3" dia. stainless steel insulated beer columns with single faucet, (1) 3" dia. stainless steel insulated beer columns with double faucet, interior LED lighting, automatic defrost, galvanized steel interior with stainless steel floor, black laminated exterior, R290 Hydrocarbon refrigerant, 3/8 HP, 3.5 amps, 115v/60/1-ph, NEMA 5-15P, cUL, UL, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
cUL
Tested by Underwriters Laboratories and certified for use in Canada, this product meets strict Canadian safety standards.

