RestaurantSupply.com is your trusted source for Blue Air refrigerated chef bases.
- Authorized Blue Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Blue Air BACB48-HC refrigerated chef bases
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blue Air BACB48-HC Refrigerated Chef Base Equipment Stand 48"W Side-mounted Self-contained Refrigeration
| Manufacturer | Blue Air FSE LLC |
|---|---|
| Model Number | BACB48-HC |
| Manufacturer Part # | BACB48-HC |
| Compressor HP | 1/4 HP |
| Drawer Qty | 2 Drawers |
| Width | 37" - 48" Wide |
| Refrigeration | Self-contained, Side Mounted |
| Top Finish | Stainless Steel Top |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Height | 25.13" |
| Width | 48" |
| Depth | 31" |
| Weight | 220 lbs |
| UL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| cUL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Blue Air FSE LLC, BACB48-HC, Refrigerated Chef Base Equipment Stand, 48"W, side-mounted self-contained refrigeration, stainless steel flat top, (2) drawers, automatic defrost, stainless steel interior, stainless steel front & sides, (4) 4"H swivel casters (2 braked), R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/4 HP, 115v/60/1-ph, 3 amps, cord with NEMA 5-15P, cUL, UL, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
cUL
Tested by Underwriters Laboratories and certified for use in Canada, this product meets strict Canadian safety standards.

