FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Blodgett gas combi ovens.
- Authorized Blodgett dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Blodgett INVOQ 62BLG gas combi ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blodgett INVOQ 62BLG Blodgett INVOQ Model No. 62BLG Combi Oven Steamer
| Manufacturer | Blodgett (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | INVOQ 62BLG |
| Manufacturer Part # | INVOQ 62BLG |
| Type | Countertop |
| Steam Type | Boilerless |
| Control Type | Programmable Controls |
| Height | 33.5" |
| Width | 42.4" |
| Depth | 40.5" |
| Weight | 550 lbs |
| NSF | Yes |
| CE | Yes |
| cULus | Yes |
| Heat Protection | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Blodgett (Middleby), INVOQ 62BLG, Blodgett INVOQ Model No. 62BLG, Combi Oven Steamer, Gas, boilerless, capacity (6) 18" x 26" full size sheet or (12) 12" x 20" full size hotel (GN 1/1) pan capacity (standard), (2) side racks with non-tilt support rails, (5) stainless steel wire racks (included), touch screen controls, SmartChef program, MenuPlanner, CombiSpeed/CombiSense cooking modes, built-in hand shower, stores up to 1,500 recipes, CombiSteam system with Injection Steam, external temperature probe, Delta‐T cooking, Cook & Hold, USB port, HACCP, CareCycle Tablet-based automatic cleaning system, heat protection with triple‐pane glass door, stainless steel exterior & interior, 68,200 BTU, cULus, NSF, CE
Certifications
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Heat Protection
Designed with built-in thermal resistance, this product offers protection against high temperatures for safe and reliable use.
