FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Blodgett gas combi ovens.
- Authorized Blodgett dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Blodgett INVOQ 61BG gas combi ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blodgett INVOQ 61BG Blodgett INVOQ Model No. 61BG Combi Oven Steamer
| Manufacturer | Blodgett (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | INVOQ 61BG |
| Manufacturer Part # | INVOQ 61BG |
| Control Type | Programmable Controls |
| Type | Countertop |
| Steam Type | Boiler |
| Height | 33.5" |
| Width | 36.9" |
| Depth | 35.7" |
| Weight | 435 lbs |
| NSF | Yes |
| CE | Yes |
| cULus | Yes |
| Heat Protection | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Blodgett (Middleby), INVOQ 61BG, Blodgett INVOQ Model No. 61BG, Combi Oven Steamer, Gas, boiler, capacity (7) 18" x 13" half size sheet or (7) 12" x 20" full size hotel (GN 1/1) pan capacity (standard), (2) side racks with non-tilt support rails, (5) stainless steel wire racks (included), touch screen controls, SmartChef program, MenuPlanner, CombiSpeed/CombiSense cooking modes, built-in hand shower, stores up to 1,500 recipes, HybridSteam system with Injection Steam & Boiler Steam, external temperature probe, Delta‐T cooking, Cook & Hold, USB port, HACCP, CareCycle Tablet-based automatic cleaning system, heat protection with triple‐pane glass door, stainless steel exterior & interior, 88,800 BTU, cULus, NSF, CE
Certifications
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Heat Protection
Designed with built-in thermal resistance, this product offers protection against high temperatures for safe and reliable use.
