Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for BK Resources underbar sink units.
- Authorized BK Resources dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock BK Resources UBDW-21-396TS underbar sink units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
BK Resources UBDW-21-396TS Underbar Sink Three Compartment 96”W X 21-1/4"D X 41"H Overall Size
| Manufacturer | BK Resources |
|---|---|
| Model Number | UBDW-21-396TS |
| Manufacturer Part # | UBDW-21-396TS |
| Depth (front - back) OA | 20" - 21" |
| Bowl Size | 10" X 14" Front-to-back |
| Bowl Depth (rim - drain) | 10" |
| Construction | Stainless Steel Top, Front, Ends & Legs |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Sink Compartments | (3) |
| Width (side - side) OA | 91" - 96" |
| Drainboards | Drainboards On Left & Right |
| Height | 41" |
| Width | 96" |
| Depth | 21.25" |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
BK Resources, UBDW-21-396TS, Underbar Sink, three compartment, 96”W x 21-1/4"D x 41"H overall size, 10" wide x 14" front-to-back x 10" deep compartments, (2) left & right 31" stamped drainboards, 5-1/2"H backsplash, 4" O.C. deck mount stainless steel evolution faucets with Lifetime Warranty (EVO-4SM-10), stainless steel apron on front & sides, includes basket drains (BKDR-2) & removable overflow standpipes (BK-OT-15075), 18/304 stainless steel construction, stainless steel legs, die wall and base, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.

