Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for BK Resources utility serving counters.
- Authorized BK Resources dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock BK Resources SECT-3048S utility serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
BK Resources SECT-3048S 48 Inch Serving Counter with Sliding Door 14 Gauge Stainless Steel Top
| Manufacturer | BK Resources |
|---|---|
| Model Number | SECT-3048S |
| Manufacturer Part # | SECT-3048S |
| Working Height | 34" Working Height |
| Design | Stationary Modular, Enclosed Cabinet Base |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Top Construction | Stainless Steel Top |
| Type | Solid Top Unit |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" Wide (side - Side) |
| Height | 34.75" |
| Width | 48" |
| Depth | 30" |
| Weight | 171 lbs |
| UPC | 840653137209 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
