Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for BK Resources soiled dishtables.
- Authorized BK Resources dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock BK Resources BKSDT-72-L-P3-G soiled dishtables
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
BK Resources BKSDT-72-L-P3-G 72 Inch Soiled Dishtable Stainless Steel with Pre-Rinse Basket
| Manufacturer | BK Resources |
|---|---|
| Model Number | BKSDT-72-L-P3-G |
| Manufacturer Part # | BKSDT-72-L-P3-G |
| Stainless Gauge | 18 Gauge |
| Splash Height | 10"H Splash |
| Shape | Straight |
| Stainless Series | 300 Series |
| Direction | Left To Right |
| Width (side - side) OA | 61" - 72" |
| Leg Type | Galvanized Legs |
| Height | 46.25" |
| Width | 72" |
| Depth | 30.38" |
| Weight | 100 lbs |
| UPC | 840653112909 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
BK Resources, BKSDT-72-L-P3-G, Soiled Dishtable, straight design, 72"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H, left-to-right operation, 18/304 stainless steel top, 20" x 20" x 8" deep pre-rinse sink, 8" OC splash mount pre-rinse faucet (BKF-SMPR-WB-G), 10"H backsplash, raised rolled edges on front & sides, (1) pre-rinse basket (BK-PRB-5), includes basket drain (BKDR-4), galvanized legs & side bracing, high impact corrosion resistant adjustable bullet feet, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
