FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Beverage Air reach-in blast chiller freezers.
- Authorized Beverage Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Beverage Air RCBL-202-R-PFA-HC reach-in blast chiller freezers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Beverage Air RCBL-202-R-PFA-HC Blast Chiller/Shock Freezer Reach-In Self-contained Refrigeration
| Manufacturer | Beverage Air |
|---|---|
| Model Number | RCBL-202-R-PFA-HC |
| Manufacturer Part # | RCBL-202-R-PFA-HC |
| Refrigeration | Self-contained Refrigeration |
| Height | 94.5" |
| Width | 43.3" |
| Depth | 64" |
| cETLus | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Beverage Air, RCBL-202-R-PFA-HC, Blast Chiller/Shock Freezer, Reach-In, self-contained refrigeration, customized blast chilling and blast freezing, heated core probe with (4) measuring points, 5” high-definition easy-to-use touch display, HACCP monitoring, USB, stainless steel construction, R290 Hydrocarbon refrigerant, (3) 1- 1/4 HP, 13.2 amps, 4773 kW, NEMA 15-20P, 208-240v/60/3-ph ETL, cETLus
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
