FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Beverage Air thawing refrigerators.
- Authorized Beverage Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Beverage Air HTPS2HC-1S thawing refrigerators
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Beverage Air HTPS2HC-1S Thawing Cabinet Two-section Reach-in
| Manufacturer | Beverage Air |
|---|---|
| Model Number | HTPS2HC-1S |
| Manufacturer Part # | HTPS2HC-1S |
| Height | 86" |
| Width | 52" |
| Depth | 32.13" |
| Weight | 540 lbs |
| cULus | Yes |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Beverage Air, HTPS2HC-1S, Thawing Cabinet, two-section, reach-in, 22.49 cubic ft. capacity, (2) self-closing field reversible doors with 120º stay-open feature and lock, full electronic control, maintains product temperatures between 36-39° F, self-contained top mounted refrigeration, stainless steel front and sides, stainless steel interior, (4) wheels (2 braked) (881002), R290 refrigerant, 6” heavy-duty casters (2 with brakes), (2) 1/4 hp, 13.9 amps, 115v/60/1-ph, NEMA 5-20P, cULus, UL
Certifications
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.