FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Beverage Air draft beer coolers.
- Authorized Beverage Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Beverage Air DDN94HC-S draft beer coolers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Beverage Air DDN94HC-S Draft Beer Cooler 94"W X 26-3/8"D X 49-5/16"H 27.191 Cu. Ft.
| Manufacturer | Beverage Air |
|---|---|
| Model Number | DDN94HC-S |
| Manufacturer Part # | DDN94HC-S |
| Column Qty | 2 Columns / Towers |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Barrel Style | 1/2 Barrel (full Keg) |
| Faucet Qty | 2 Faucets Per Column |
| Width | 73" (and Up) |
| Top Style | Flat Top |
| Height | 49.31" |
| Width | 94" |
| Depth | 26.38" |
| Weight | 484.12 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Beverage Air, DDN94HC-S, Draft Beer Cooler, 94"W x 26-3/8"D x 49-5/16"H, 27.191 cu. ft., (3) doors, (5) keg capacity, door locks, (2) dual faucet columns, stainless steel top & front, galvanized interior with reinforced stainless steel floor, self-contained refrigeration, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/3 HP, 3.3 amps, NEMA 5-15P, 115v/60/1-ph, cULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.

