FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Beverage Air refrigerated back bar coolers.
- Authorized Beverage Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Beverage Air BBN72HC-F-GS-S refrigerated back bar coolers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Beverage Air BBN72HC-F-GS-S Refrigerated Food Rated Back Bar Storage Cabinet Three-section
| Manufacturer | Beverage Air |
|---|---|
| Model Number | BBN72HC-F-GS-S |
| Manufacturer Part # | BBN72HC-F-GS-S |
| Width (side - side) | 59 - 72 Inches |
| Top Finish | Stainless Steel Top |
| Refrigeration Location | Self-contained, Side Mounted |
| Door Qty | 3 Doors |
| Door Swing | Sliding Door(s) |
| Exterior Finish | Stainless Steel Exterior |
| Door Type | Glass Door(s) |
| Depth (front - back) | 22 - 26 Inches |
| Height | 34" |
| Width | 72" |
| Depth | 25.25" |
| Weight | 398.1 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Beverage Air, BBN72HC-F-GS-S, Refrigerated Food Rated Back Bar Storage Cabinet, three-section, 72"W x 25-1/4"D x 34"H, 19.618 cu. ft. capacity, (3) locking sliding glass doors, snap-in door gasket, (6) epoxy coated steel shelves, (3) 1/2 barrel kegs, LED interior lighting with manual on/off switch, stainless steel exterior finish, 1" stainless steel top, stainless steel interior, meets NSF-Standard 7 for open food container, right-mounted self-contained refrigeration, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/3 HP, 3.3 amps, 115v/60/1-ph, NEMA 5-15P, cULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
