FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Beverage Air refrigerated back bar coolers.
- Authorized Beverage Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Beverage Air BBN68HC-G-B refrigerated back bar coolers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Beverage Air BBN68HC-G-B Refrigerated Back Bar Storage Cabinet Two-section 68"W X 26-3/8"D X 34"H
| Manufacturer | Beverage Air |
|---|---|
| Model Number | BBN68HC-G-B |
| Manufacturer Part # | BBN68HC-G-B |
| Door Swing | Swing Door(s) |
| Refrigeration Location | Self-contained, Side Mounted |
| Top Finish | Stainless Steel Top |
| Width (side - side) | 59 - 72 Inches |
| Door Qty | 2 Doors |
| Door Type | Glass Door(s) |
| Exterior Finish | Black Exterior |
| Depth (front - back) | 22 - 26 Inches |
| Height | 34" |
| Width | 68" |
| Depth | 26.38" |
| Weight | 411.03 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Beverage Air, BBN68HC-G-B, Refrigerated Back Bar Storage Cabinet, two-section, 68"W x 26-3/8"D x 34"H, 18.24 cu. ft., (2) glass doors, snap-in door gasket, (4) epoxy coated steel shelves, (3) 1/2 barrel kegs, LED interior lighting with manual on/off switch, stainless steel top, black exterior finish, galvanized interior, left-mounted self-contained refrigeration, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/3 HP, 3.3 amps, 115v/60/1-ph, NEMA 5-15P, cULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
