FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Beverage Air refrigerated back bar coolers.
- Authorized Beverage Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Beverage Air BBN68HC-FG-S refrigerated back bar coolers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Beverage Air BBN68HC-FG-S Refrigerated Food Rated Back Bar Storage Cabinet Two-section
| Manufacturer | Beverage Air |
|---|---|
| Model Number | BBN68HC-FG-S |
| Manufacturer Part # | BBN68HC-FG-S |
| Exterior Finish | Stainless Steel Exterior |
| Width (side - side) | 59 - 72 Inches |
| Door Qty | 2 Doors |
| Refrigeration Location | Self-contained, Side Mounted |
| Door Swing | Swing Door(s) |
| Depth (front - back) | 22 - 26 Inches |
| Top Finish | Stainless Steel Top |
| Door Type | Glass Door(s) |
| Height | 34" |
| Width | 68" |
| Depth | 26.38" |
| Weight | 411.03 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| 5-15P | Yes |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Beverage Air, BBN68HC-FG-S, Refrigerated Food Rated Back Bar Storage Cabinet, two-section, 68"W x 26-3/8"D x 34"H, 18.24 cu. ft., (2) glass doors, snap-in door gasket, (4) epoxy coated steel shelves, (3) 1/2 barrel kegs, LED interior lighting with manual on/off switch, stainless steel exterior, stainless steel top, stainless steel interior with radius corners is easy to keep & meets NSF Standard 7 for open food container, left-mounted self-contained refrigeration, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/3 HP, 3.3 amps, 115v/60/1-ph, NEMA 5-15P, cULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
