FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Beverage Air refrigerated back bar coolers.
- Authorized Beverage Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Beverage Air BBN48HC-S refrigerated back bar coolers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Beverage Air BBN48HC-S Refrigerated Back Bar Storage Cabinet Two-section 48"W X 26-3/8"D X 34"H
| Manufacturer | Beverage Air |
|---|---|
| Model Number | BBN48HC-S |
| Manufacturer Part # | BBN48HC-S |
| Exterior Finish | Stainless Steel Exterior |
| Depth (front - back) | 22 - 26 Inches |
| Door Qty | 2 Doors |
| Door Type | Solid Door(s) |
| Door Swing | Swing Door(s) |
| Width (side - side) | 23 - 58 Inches |
| Top Finish | Stainless Steel Top |
| Refrigeration Location | Self-contained, Side Mounted |
| Height | 34" |
| Width | 48" |
| Depth | 26.38" |
| Weight | 291.06 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Beverage Air, BBN48HC-S, Refrigerated Back Bar Storage Cabinet, two-section, 48"W x 26-3/8"D x 34"H, 12.56 cu. ft., (2) solid doors, snap-in door gasket, (4) epoxy coated steel shelves, (2) 1/2 barrel kegs, LED interior lighting with manual on/off switch, stainless steel exterior finish, galvanized interior, 1" stainless steel top, right-mounted self-contained refrigeration, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/4 HP, 3 amps, 115v/60/1-ph, NEMA 5-15P, cULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
