FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Beverage Air pass-thru refrigerated back bar cabinets.
- Authorized Beverage Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Beverage Air BBN48HC-F-GS-PT-B pass-thru refrigerated back bar cabinets
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Beverage Air BBN48HC-F-GS-PT-B Refrigerated Pass-Thru Back Bar Food Rated Refrigerator
| Manufacturer | Beverage Air |
|---|---|
| Model Number | BBN48HC-F-GS-PT-B |
| Manufacturer Part # | BBN48HC-F-GS-PT-B |
| Door Qty | 4 Doors |
| Width (side - side) | 23 - 58 Inches |
| Refrigeration Location | Self-contained, Side Mounted |
| Top Finish | Stainless Steel Top |
| Door Swing | Sliding Door(s) |
| Exterior Finish | Black Exterior |
| Door Type | Glass |
| Height | 34" |
| Width | 48" |
| Depth | 25.25" |
| Weight | 344.91 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Beverage Air, BBN48HC-F-GS-PT-B, Refrigerated Pass-Thru Back Bar Food Rated Refrigerator, two-section, 48"W x 25-1/4"D x 34"H, 12.56 cu. ft. capacity, (4) sliding glass doors with locks, (4) epoxy coated steel shelves, (2) 1/2 barrel keg, LED interior lighting, 1" stainless steel top, black exterior finish, stainless steel interior, left-mounted self-contained refrigeration, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/4 HP, 115v/60/1-ph, 3 amps, NEMA 5-15P, cULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
