FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Beverage Air refrigerated back bar coolers.
- Authorized Beverage Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Beverage Air BB78HC-F-B refrigerated back bar coolers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Beverage Air BB78HC-F-B Refrigerated Food Rated Back Bar Storage Cabinet Three-section
| Manufacturer | Beverage Air |
|---|---|
| Model Number | BB78HC-F-B |
| Manufacturer Part # | BB78HC-F-B |
| Exterior Finish | Black Exterior |
| Door Qty | 3 Doors |
| Door Type | Solid Door(s) |
| Top Finish | Stainless Steel Top |
| Refrigeration Location | Self-contained, Side Mounted |
| Door Swing | Swing Door(s) |
| Depth (front - back) | 27 - 32 Inches |
| Width (side - side) | 73 - 96 Inches |
| Height | 34" |
| Width | 78" |
| Depth | 30.38" |
| Weight | 448 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| 5-15P | Yes |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Beverage Air, BB78HC-F-B, Refrigerated Food Rated Back Bar Storage Cabinet, three-section, 78"W x 30-3/8"D x 34"H, 26.131 cu. ft., (3) solid doors, snap-in door gasket, (6) epoxy coated steel shelves, (4) 1/2 barrel kegs, LED interior lighting with manual on/off switch, black exterior finish, 1" stainless steel top, stainless steel interior with radius corners is easy to keep clean & meets NSF Standard 7 for open container, left-mounted self-contained refrigeration with storage above, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/3 HP, 3.3 amps, 115v/60/1-ph, NEMA 5-15P, cULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.

