FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Beverage Air refrigerated back bar coolers.
- Authorized Beverage Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Beverage Air BB72HC-GS-B refrigerated back bar coolers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Beverage Air BB72HC-GS-B Refrigerated Back Bar Storage Cabinet Three-section 72"W X 29-1/4"D X 34"H
| Manufacturer | Beverage Air |
|---|---|
| Model Number | BB72HC-GS-B |
| Manufacturer Part # | BB72HC-GS-B |
| Width (side - side) | 59 - 72 Inches |
| Door Qty | 3 Doors |
| Refrigeration Location | Self-contained, Side Mounted |
| Top Finish | Stainless Steel Top |
| Exterior Finish | Black Exterior |
| Depth (front - back) | 27 - 32 Inches |
| Door Type | Glass Door(s) |
| Door Swing | Sliding Door(s) |
| Height | 34" |
| Width | 72" |
| Depth | 29.25" |
| Weight | 386.88 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Beverage Air, BB72HC-GS-B, Refrigerated Back Bar Storage Cabinet, three-section, 72"W x 29-1/4"D x 34"H, 23.643 cu. ft. capacity, (3) locking sliding glass doors, snap-in door gasket, (6) epoxy coated steel shelves, (3) 1/2 barrel kegs, LED interior lighting with manual on/off switch, black exterior finish, 1" stainless steel top, galvanized steel interior with stainless steel floor, right-mounted self-contained refrigeration, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/3 HP, 3.3 amps, 115v/60/1-ph, NEMA 5-15P, cULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
