FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Beverage Air refrigerated back bar coolers.
- Authorized Beverage Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Beverage Air BB72HC-F-S refrigerated back bar coolers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Beverage Air BB72HC-F-S Refrigerated Food Rated Back Bar Storage Cabinet Three-section
| Manufacturer | Beverage Air |
|---|---|
| Model Number | BB72HC-F-S |
| Manufacturer Part # | BB72HC-F-S |
| Depth (front - back) | 27 - 32 Inches |
| Width (side - side) | 59 - 72 Inches |
| Door Swing | Swing Door(s) |
| Door Type | Solid Door(s) |
| Top Finish | Stainless Steel Top |
| Refrigeration Location | Self-contained, Side Mounted |
| Door Qty | 3 Doors |
| Exterior Finish | Stainless Steel Exterior |
| Height | 34" |
| Width | 72" |
| Depth | 30.38" |
| Weight | 372 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Beverage Air, BB72HC-F-S, Refrigerated Food Rated Back Bar Storage Cabinet, three-section, 72"W x 30-3/8"D x 34"H, 23.643 cu. ft. capacity, (3) solid doors with locks, snap-in door gasket, (6) epoxy coated steel shelves, (3) 1/2 barrel kegs, LED interior lighting with manual on/off switch, 1" stainless steel top stainless steel interior, meets NSF-Standard 7 for open food container, right-mounted self-contained refrigeration, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/3 HP, 3.3 amps, 115v/60/1-ph, NEMA 5-15P, cULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.

