FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Beverage Air pass-thru refrigerated back bar cabinets.
- Authorized Beverage Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Beverage Air BB72HC-F-PT-B pass-thru refrigerated back bar cabinets
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Beverage Air BB72HC-F-PT-B Refrigerated Open Food Rated Back Bar Pass-Thru Storage Cabinet
| Manufacturer | Beverage Air |
|---|---|
| Model Number | BB72HC-F-PT-B |
| Manufacturer Part # | BB72HC-F-PT-B |
| Door Swing | Swing Door(s) |
| Top Finish | Stainless Steel Top |
| Door Qty | 6 Doors |
| Door Type | Solid |
| Refrigeration Location | Self-contained, Side Mounted |
| Exterior Finish | Black Exterior |
| Width (side - side) | 59 - 72 Inches |
| Height | 34" |
| Width | 72" |
| Depth | 34.25" |
| Weight | 409.2 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Beverage Air, BB72HC-F-PT-B, Refrigerated Open Food Rated Back Bar Pass-Thru Storage Cabinet, three-section, 72"W x 34-1/4"D x 34"H, 23.643 cu. ft. capacity, (6) solid doors with locks, (6) epoxy coated steel shelves, (3) 1/2 barrel kegs, LED interior lighting with manual on/off switch, 1" stainless steel top, stainless steel interior, meets NSF-Standard 7 for open food container, black exterior finish, right-mounted self-contained refrigeration, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/3 HP, 3.3 amps, 115v/60/1-ph, NEMA 5-15P, cULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.

