FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Berner air curtain refrigerators.
- Authorized Berner dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Berner ARE16-2084E-3 air curtain refrigerators
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Berner ARE16-2084E-3 Architectural Recessed 16 Series 84" Wide Electric Heated
| Manufacturer | Berner |
|---|---|
| Model Number | ARE16-2084E-3 |
| Manufacturer Part # | ARE16-2084E-3 |
| Type | Heated |
| Max. opening height (window/door) | 16 Ft |
| Heat Type | Electric |
| Motors | 2 Motors |
| Width (side - side) | 84" - 95" |
| Horsepower per motor | 1 Hp |
| Height | 15" |
| Width | 84" |
| Depth | 26" |
| Weight | 238 lbs |
| cULus | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Berner, ARE16-2084E-3, Architectural Recessed 16 Series, 84" wide, electric heated, (2) 1 hp motor, two speed, factory installed Intelliswitch digital controller with touch screen, hinged white aluminum bottom access panel, for mounting heights up to 16', high voltage model, three phase, 28kW, cULus, Made in USA
Certifications
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
