  • Fast shipping available on in-stock Avtec SSA-ISLE72R exhaust hoods
  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for Avtec exhaust hoods.
Avtec SSA-ISLE72R SimpleSpec Isle Display Cooking Hood Type I Island Style Round
Avtec  |  MFG #: SSA-ISLE72R  |  Item #: 705183
Item: #705183
Technical details
Manufacturer Avtec
Model Number SSA-ISLE72R
Manufacturer Part # SSA-ISLE72R
Make-up air Non-compensating
Height 24"
Width (side - side) 67 - 72" Wide
Hood Style Island Type
Depth (front - back) 72"
Height 24"
Width 72"
Depth 72"
Weight 600 lbs
NSF Yes
UL Yes
About this item
Product Details
Avtec, SSA-ISLE72R, SimpleSpec Isle Display Cooking Hood, Type I, island style - round, 72" diameter x 24"H, hood system includes: 201 stainless steel construction, stainless steel filters, globe lights, removeable grease trough & cup, auto start temp sensor, duct enclosure to 120" ceiling, 4-piece chrome sleeve, sized for 3000 CFM (1) 10x24 @ 0.675SP exhaust collar, UL, NSF
Certifications
UL Listed logo
UL Listed
NSF Listed logo
NSF Listed
Certifications
Customer reviews
Avtec