  • Fast shipping available on in-stock Avtec SSA-ISLE48R exhaust hoods
  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for Avtec exhaust hoods.
Avtec SSA-ISLE48R SimpleSpec Isle Display Cooking Hood Type I Island Style Round
Avtec  |  MFG #: SSA-ISLE48R  |  Item #: 705180
Item: #705180
Technical details
Manufacturer Avtec
Model Number SSA-ISLE48R
Manufacturer Part # SSA-ISLE48R
Width (side - side) 43 - 48" Wide
Hood Style Island Type
Depth (front - back) 48"
Height 24"
Make-up air Non-compensating
Height 24"
Width 48"
Depth 48"
Weight 400 lbs
NSF Yes
UL Yes
About this item
Product Details
Avtec, SSA-ISLE48R, SimpleSpec Isle Display Cooking Hood, Type I, island style - round, 48" diameter x 24"H, hood system includes: 201 stainless steel construction, stainless steel filters, globe lights, removeable grease trough & cup, auto start temp sensor, duct enclosure to 120" ceiling, 4-piece chrome sleeve, sized for 2000 CFM (1) 10x16 @ 0.675SP exhaust collar, UL, NSF
Certifications
UL Listed logo
UL Listed
NSF Listed logo
NSF Listed
Certifications
Customer reviews
Avtec