FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for American Range full pot floor model gas fryers.
- Authorized American Range dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock American Range AF-25/DS full pot floor model gas fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
American Range AF-25/DS Fryer Floor Model Gas 25 Lb. Fat Capacity
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | AF-25/DS |
| Manufacturer Part # | AF-25/DS |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Type | Restaurant |
| Controls | Thermostatic Controls |
| Fry pot | Stainless Steel Fry Pot |
| Basket Lifts | Without Basket Lifts |
| Filter | No Filter |
| Height | 44" |
| Width | 19" |
| Depth | 32" |
| Weight | 220 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, AF-25/DS, Fryer floor model, gas, 25 lb. fat capacity, thermostat control, millivolt pilot system, (1) fryer basket, dump station, stainless construction, 6" chrome plated adjustable legs, 23.0kW, 80,000 BTU, ETL-Sanitation, cETLus, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.

