Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for American Metalcraft pizza pans.
- Authorized American Metalcraft dealer, ensuring genuine commercial smallwares and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock American Metalcraft A80112 pizza pans
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
American Metalcraft A80112 11 Inch Pizza Pan Straight Sided Aluminum Solid
| Manufacturer | American Metalcraft |
|---|---|
| Model Number | A80112 |
| Manufacturer Part # | A80112 |
| Style | Straight Sided |
| Construction | Aluminum, 18 Gauge |
| Design | Solid |
| Size | Round, 10" - 11" |
| Height | 2" |
| Width | 11" |
| Weight | 0.75 lbs |
| UPC | 704339117001 |
| Made in USA | Yes |
| Hand Wash Only | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Metalcraft, A80112, Pizza Pan, straight sided, 11" ID, 2" deep, solid, 18 gauge aluminum, Made in USA (hand wash only)
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
Hand Wash Only
This item is not dishwasher safe and must be washed by hand to preserve its quality and durability.
