  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for American Eagle Food Machinery meat chopper grinders.
American Eagle Food Machinery AE-GMC22N-2 Electric Meat Cutter Kit Electric Countertop
American Eagle Food Machinery  |  MFG #: AE-GMC22N-2  |  Item #: 697851
Item: #697851
Technical details
Manufacturer American Eagle Food Machinery
Model Number AE-GMC22N-2
Manufacturer Part # AE-GMC22N-2
Type Countertop
Height 19.25"
Width 22"
Depth 11.5"
Weight 81.6 lbs
CE Yes
cETLus Yes
ETL-Sanitation Yes
About this item
Product Details
American Eagle Food Machinery, AE-GMC22N-2, Electric Meat Cutter Kit, electric, countertop, produces 2" strips, bottom-mounted single piece combs, stainless steel blades, forward/reverse switch, motor overload protection with reset, stainless steel construction, rubber feet, #12 hub, 170 rpm, 1-1/2 HP, 115v/60/1-ph, 16.0 amps, CE, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation logo
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed logo
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
CE Listed logo
CE Listed
Certifications
Customer reviews
American Eagle Food Machinery