Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for American Eagle Food Machinery meat chopper grinders.
- Authorized American Eagle Food Machinery dealer, ensuring genuine commercial food preparation and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock American Eagle Food Machinery AE-GMC22N-2 meat chopper grinders
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
American Eagle Food Machinery AE-GMC22N-2 Electric Meat Cutter Kit Electric Countertop
| Manufacturer | American Eagle Food Machinery |
|---|---|
| Model Number | AE-GMC22N-2 |
| Manufacturer Part # | AE-GMC22N-2 |
| Type | Countertop |
| Height | 19.25" |
| Width | 22" |
| Depth | 11.5" |
| Weight | 81.6 lbs |
| CE | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Eagle Food Machinery, AE-GMC22N-2, Electric Meat Cutter Kit, electric, countertop, produces 2" strips, bottom-mounted single piece combs, stainless steel blades, forward/reverse switch, motor overload protection with reset, stainless steel construction, rubber feet, #12 hub, 170 rpm, 1-1/2 HP, 115v/60/1-ph, 16.0 amps, CE, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
