FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Alto Shaam electric combi ovens.
- Authorized Alto Shaam dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Alto Shaam CMC-H3H/DX-QS@L electric combi ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Alto Shaam CMC-H3H/DX-QS@L (Quick Ship 806202) Converge Multi-Cook Combi Oven Electric
| Manufacturer | Alto-Shaam |
|---|---|
| Model Number | CMC-H3H/DX-QS@L |
| Manufacturer Part # | CMC-H3H/DX-QS@L |
| Type | Floor Model |
| Control Type | Programmable Controls |
| Height | 46" |
| Width | 24.44" |
| Depth | 40.25" |
| Weight | 445 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| IPX5 | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Alto-Shaam, CMC-H3H/DX-QS@L, (Quick Ship 806202) Converge Multi-Cook Combi Oven, electric, (3) individually controlled combination cooking chambers, holds (3) half-size sheet pans or (3) full-size hotel pans, programmable touch screen controls with Structured Air Technology, left hinge, double-pane glass door, interior LED chamber lighting, 1 catalyst per chamber and 1 in exhaust manifold, includes: (1) wire rack & (2) jet plates per combination cooking chamber, USB port, stainless steel construction, 4" adjustable legs, NEMA 15-30P, cULus, IPX 5, UL EPH Classified, city-wide COA for New York City, Made in USA
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
Certifications
IPX5
This product is IPX5 rated, making it resistant to low-pressure water jets from all directions.

