Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Alto Shaam electric drop-in hot food well units.
- Authorized Alto Shaam dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Alto Shaam 100-HW/D6-QS electric drop-in hot food well units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Alto Shaam 100-HW/D6-QS (Quick Ship 307725) Halo Heat® Hot Food Well Unit Drop-In
| Manufacturer | Alto-Shaam |
|---|---|
| Model Number | 100-HW/D6-QS |
| Manufacturer Part # | 100-HW/D6-QS |
| Controls | Thermostatic Controls |
| Style | Individual Pans |
| Insulated or Non-Insulated | Insulated |
| Drain | Without Drain |
| Wet or Dry operation | Dry |
| Construction | Stainless Steel Construction |
| Height | 8.88" |
| Width | 15" |
| Depth | 23.13" |
| Weight | 75 lbs |
| CE | Yes |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| IPX3 | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Alto-Shaam, 100-HW/D6-QS, (Quick Ship 307725) Halo Heat® Hot Food Well Unit, Drop-In, Electric, (1) 12" x 20" full-size pan capacity (pans NOT included), 6-3/8" deep well, hold 6" deep pans, adjustable thermostatic controller, stainless steel construction, EcoSmart®, cULus, UL EPH Classified, CE, IPX3, TUV NORD
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Certifications
IPX3
This item has an IPX3 rating, providing protection against water sprays up to 60° from vertical.
