Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Hobart XND16X50 3 Inch Recessed Wash Thermometer Stainless Steel with NSF Approved
| Fits with Manufacturer | General Electric |
|---|---|
| Model Number | XND16X50 |
| Manufacturer Part # | XND16X50 |
| Height | 4.5" |
| Width | 3" |
| Depth | 4.7" |
| Weight | 0.9 lbs |
| Hazardous | False |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
General Electric XND16X50 Recessed Thermometer W/ 3" Front Flange, Wash Thermometer Front Flange 2.915" Dia Od W/3 Holes, Dial 2" Dia Green Band On Dial 180-195 F, Temp Range 100 To 220 F 40 To 105 C "nsf", Cap 8 Ft Bulb .423" X 2.5" 3/8" Fpt X 1/2" Mpt S/s, Fitting., Has Rubber Insulated Capillary, Nsf Approved., Hobart Am & C, Toastmaster Dishwasher Power Rinse
