Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Vulcan Hart aftermarket cooking equipment accessories and gas connectors.
- Engineered to match existing Vulcan Hart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Vulcan Hart XNC8X91 cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Vulcan Hart XNC8X91 1/4 Inch Nickel Bulb Safety Thermostat Manual Reset
| Fits with Manufacturer | General Electric |
|---|---|
| Model Number | XNC8X91 |
| Manufacturer Part # | XNC8X91 |
| Height | 1.5" |
| Width | 3" |
| Depth | 8" |
| Weight | 0.5 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
General Electric XNC8X91 Hi-limit, [ Type - Lch W/manual Reset ] [ Temp 490 Fixed ], [ Bulb 1/4" X 6-1/2" Nickel ] [ Cap 30" ] [ Brkt 6 ], Ge/hobart, Fryer Ck91 Ck93 Ck711 Ck721, Ck811 Ck821 Ck831 Ck841.
