Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket commercial deep fryers.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart XNC8X81/342228-1 commercial deep fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart XNC8X81/342228-1 Nickel Thermostat Sa Bulb 3/16 Inch 24 Inch Cap
| Fits with Manufacturer | GE/Hobart |
|---|---|
| Model Number | XNC8X81/342228-1 |
| Manufacturer Part # | XNC8X81/342228-1 |
| Height | 2.5" |
| Width | 2.75" |
| Depth | 8.63" |
| Weight | 0.4 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
GE/Hobart XNC8X81/342228-1 [ Type- Sa ] [ Temp 200-400 ] [ Bulb 3/16" X 6-7/16", Nickel ] [ Cap 24" ] [ Mount 5 Off-set Horizontal ], 30a 277v Mt400f, [ Dial A251 K-107 # 22-1006 ] Black & Silver T Stat Knob, [ 2" Dia ] [ Off-400-200] [mount .187"] [position 4 Way], Ge/hobart, Fryer Ck711 Ck721 Ck811 Ck821.
