Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket strip warmers.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart XNC8X8 strip warmers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart XNC8X8 4 Terminal Commercial Thermostat W/dial D1/d18 3/16 X 13
| Fits with Manufacturer | Hobart |
|---|---|
| Model Number | XNC8X8 |
| Manufacturer Part # | XNC8X8 |
| Height | 3.5" |
| Width | 4.13" |
| Depth | 13.75" |
| Weight | 1.84 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hobart XNC8X8 [ Type - D1/d18 ] [ Temp 100-450 ] [ Bulb 3/16" X 13", Tin/zinc ] [ Cap 60" ] [ Mount W/ Front Ears ], 4 Terminal., [ Pilot Light Dial & Bezel Included ], Pilot Light # 38-1068, Dial A249 K-115 # 22-1004 Off-450-100, Bezel A557 K-160 # 26-4088, Vulcan Grill Series Heg (elec) Without "d" Suffix., (for Units With "d" Suffix Use E-121).
