Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Blodgett aftermarket convection ovens.
- Engineered to match existing Blodgett units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Blodgett XNC38X28 convection ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blodgett XNC38X28 2 1/8 Inch Blower Wheel Concave Ccw Rotation
| Fits with Manufacturer | Hobart |
|---|---|
| Model Number | XNC38X28 |
| Manufacturer Part # | XNC38X28 |
| Height | 2.13" |
| Width | 0.63" |
| Depth | 8.5" |
| Weight | 1.88 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | China |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hobart XNC38X28 [ 8-1/2"dia ] X [2-1/8w] 5/8" Hole Concave Ccw Rotation, Puller Hub 2 Set Screws And Key Way., Blodgett Motor # 68-1013, Blodgett, Oven Series Ctb., Garland Oven Mco-e5 G5 From 10/31/00 And Later, Mco-e5 Mco-g-5 Mcoe5ldsmd, Hobart Oven
