Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Hobart XNC35X11 10 Inch 230v Electric Motor 1/3hp H56 Frame Reversible
| Fits with Manufacturer | General Electric |
|---|---|
| Model Number | XNC35X11 |
| Manufacturer Part # | XNC35X11 |
| Height | 11" |
| Width | 10" |
| Depth | 13" |
| Weight | 16.9 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | China |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
General Electric XNC35X11 [230v ] [ 1/3hp ] [ 50/60 Hz ] [1p] [1725 Rpm ][ 2a ], [reversible Rotation ] [ 2" X 5/8" Shaft ][ H56 Frame ], [ 6-1/2" X 4" Mtg. Plate ], Hobart Blower Wheel 10" Dia. # 26-4052 Or, 9-7/8" Dia. Wheel # 26-1467, Ge/hobart Oven Cn & Most Others Conv Ovens.
