Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Vulcan Hart aftermarket steamers combi ovens and steam kettles.
- Engineered to match existing Vulcan Hart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Vulcan Hart VH5300-78H steamers combi ovens and steam kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Vulcan Hart VH5300-78H 2 Inch Thermostat Kx with 3/16 x 11-1/2 Bulb
| Fits with Manufacturer | Vulcan Hart |
|---|---|
| Model Number | VH5300-78H |
| Manufacturer Part # | VH5300-78H |
| Height | 2.5" |
| Width | 2" |
| Depth | 12.75" |
| Weight | 0.6 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vulcan Hart VH5300-78H [ Type - Kx ][ Temp 100-450 ] [ Bulb 3/16" X 11-1/2" ], [ Cap 30" ] [ Dial # 22-1004 Off-450-100, Vulcan Braising Pan Knob # 22-1274 Off-450-100, Bakers Pride, Hobart Grill Gg-048, Vulcan, Braising Pan 9000re 924a 924re 936a 936re 948a 948re, 960a 960re 972a 972re E-30-c E-30-o E-40-c E-40-o, G-30-c G-30-o G-40-c G-40-o Mgg24 Mgg36 Mgg48, Grill Series 900 900a 936re Mgg-a., Wolf, Wyott Gg
