Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket commercial deep fryers.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart VH410841-28 commercial deep fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart VH410841-28 1/2 Inch Fpt Gas Valve for Intermittent Pilot Systems
| Fits with Manufacturer | Vulcan Hart |
|---|---|
| Model Number | VH410841-28 |
| Manufacturer Part # | VH410841-28 |
| Height | 4.5" |
| Width | 5" |
| Depth | 7.5" |
| Weight | 2.2 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vulcan Hart VH410841-28 [ Nat Gas ] [ Size 1/2" Fpt ] [ Nat Safety ][ 3.5"wc ], [24vac/12vdc] [ Width 3.75" ] [ Brand Rs Mfg# 700-049 ], 1/4" Cct Pilot Out Only Model 7000 Bder-s7a, For Nat To Lp Kit Use # 51-1184, Knob 221014, For Intermittant Pilot Direct Spark And Hot Surface., Frymaster Fryer H50 H52 Mach52 Mjh50. (if 0 Second Delay, Needed Use Oem# 826-1120, Or 11 Sec Delay Mod #807-0918, Henny Penny Fryer 680 W/ser# Fh0111b & Above., Pitco Fryer, Vulcan Hart Fryer Series Grd W/electronic Ignition., Oven Sg4c Sg4d Sg6c Sg6d Vc4gc Vc4gd Vc4gs Vc6gc, Vc6gd Vc6gs
