RestaurantSupply.com is your trusted source for Ultrafryer commercial deep fryers.
- Authorized Ultrafryer dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Ultrafryer ULTR18A297 commercial deep fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Ultrafryer ULTR18A297 11 5/8 Inch Outside Electric Deep Fryer Incoloy Element
| Manufacturer | Ultrafryer |
|---|---|
| Model Number | ULTR18A297 |
| Manufacturer Part # | ULTR18A297 |
| Height | 2.95" |
| Width | 10.7" |
| Depth | 17.05" |
| Weight | 1.21 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Ultrafryer ULTR18A297 Material Incoloy, Length 16 5/8", 422 Mm, 12" Wires (2), 305 Mm Wires (2), Width 11 5/8", 295 Mm, Voltage 208 V Ac, Electrical Wattage 4900, Includes (4) Washers & (2) Nuts, Type Outside, Depth 1 1/2", 38 Mm
