RestaurantSupply.com is your trusted source for Ultrafryer commercial deep fryers.
- Authorized Ultrafryer dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Ultrafryer ULTR18A296 commercial deep fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Ultrafryer ULTR18A296 10 1/2 Inch Inside Electric Heating Element Incoloy
| Manufacturer | Ultrafryer |
|---|---|
| Model Number | ULTR18A296 |
| Manufacturer Part # | ULTR18A296 |
| Height | 5.25" |
| Width | 9.3" |
| Depth | 16" |
| Weight | 1.22 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Ultrafryer ULTR18A296 Material Incoloy, Length 15 1/2", 12" Wire Leads, 305 Mm Wires Leads, Width 10 1/2", 267 Mm, Voltage 208 V Ac, Electrical Wattage 4900, Includes (4) Washers And (2) Nuts, Type Inside, Depth 1 1/2", 38 Mm
