Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Ultrafryer aftermarket commercial deep fryers.
- Engineered to match existing Ultrafryer units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Ultrafryer ULTR17A027 commercial deep fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Ultrafryer ULTR17A027 9 Inch Motor Pump Electric Blue Replacement Component
| Fits with Manufacturer | Ultrafryer |
|---|---|
| Model Number | ULTR17A027 |
| Manufacturer Part # | ULTR17A027 |
| Height | 7.5" |
| Width | 9" |
| Depth | 11.5" |
| Weight | 1.61 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Ultrafryer ULTR17A027 Color Blue, Length 7 3/4", 197 Mm, Height 6 1/4", 158 Mm, Voltage 115/230 V Ac, Revolutions Per Minute 1725/1425, Horse Power 41277, Outer Diameter 5 5/8", 143 Mm, Screw Centers 2 7/8", 73 Mm
