Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Other heavy duty potato and fry cutters.
- Authorized Other dealer, ensuring genuine commercial food preparation and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Other UFC-05611 heavy duty potato and fry cutters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
AllPoints UFC-05611 1/2 Inch Heavy Duty French Fry Cutter Wall Mounted Rust Proof
| Manufacturer | Uniworld |
|---|---|
| Model Number | UFC-05611 |
| Manufacturer Part # | UFC-05611 |
| Height | 10" |
| Width | 10" |
| Depth | 21" |
| Weight | 11.25 lbs |
| Hazardous | False |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Uniworld UFC-05611 French Fry Cutter 1/2" Cut, Heavy Duty Cast Body, Rust Proof Stainless Steel Tray And Blades, Cuts Up To 50 Lbs. Potatoes Per Hour, Wall Or Table Mounted, 13 X 7.75 X 20, 12 Lbs.