Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Bakers Pride aftermarket commercial restaurant ranges.
- Engineered to match existing Bakers Pride units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Bakers Pride TS-1160 commercial restaurant ranges
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
American Range TS-1160 2 Inch Thermostat Kxt electric for convection ovens and features
| Fits with Manufacturer | Tri-Star |
|---|---|
| Model Number | TS-1160 |
| Manufacturer Part # | TS-1160 |
| Height | 3" |
| Width | 2" |
| Depth | 13" |
| Weight | 0.35 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Tri-Star TS-1160 [ Type- Kxt ][ Temp 175-500 ][ Bulb 3/16" X 12-1/4" ], [ Cap 36" ][ Dial Off-200-500 A2399 K-293 # 22-1209 ], American Range Ar-c M1, Imperial Oven Series Icv Icvd Ir W/convection Oven., Royal Range- Range Convection Oven, Tri-star Oven Tscv
