RestaurantSupply.com is your trusted source for Traulsen aftermarket holding and proofing cabinets.
- Engineered to match existing Traulsen units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Traulsen TRSER-60248-00 holding and proofing cabinets
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Traulsen TRSER-60248-00 5.5 Inch Hinge Cartridge Assembly With Hardware
| Fits with Manufacturer | Traulsen |
|---|---|
| Model Number | TRSER-60248-00 |
| Manufacturer Part # | TRSER-60248-00 |
| Height | 2.5" |
| Width | 5.5" |
| Depth | 7" |
| Weight | 1.27 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Traulsen TRSER-60248-00 Comes With (2) Hinges Cartridge And Hardware, Power Cartridge Top 3" Od W/ 1" Ctrs Mount Holes, Body 3-13/16" Long, Used Wih Left Or Right Mounting Brackets, Series Chg R56 Standard Kiel 2856 Kason 1556, Cartridge Only Ap# 21-351, Traulsen Uht-27 Uht-48 Uht-60 Ult60 Upt276 Upt279, Upt4812 Upt4818 Upt488 Upt6012 Upt6018 Upt6024, Ust-27 Ust-48 Ust-60 Ust27 Ust32 Ust48 Ust60
