RestaurantSupply.com is your trusted source for Cadco convection ovens.
- Authorized Cadco dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Cadco TR255B convection ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Cadco TR255B 1/8 Inch Hi-limit Thermostat with 36 Inch Capillary
| Manufacturer | Cadco |
|---|---|
| Model Number | TR255B |
| Manufacturer Part # | TR255B |
| Height | 1.5" |
| Width | 2" |
| Depth | 5" |
| Weight | 0.26 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Cadco TR255B Hi-limit [ Temp 318 Celsius ] [ Bulb 1/8" X 4-18" ], [ Cap 36" ], May Require 10mm Nut To Mount To Ovens That Used Previous, Type Of Hi-limit. Nut Is Not Provided By Mfg., , Bulb Used To Be 8", , Cadco Ov250 Ov350 Ov400 Ov500 Ov600
