RestaurantSupply.com is your trusted source for Cleveland steamers combi ovens and steam kettles.
- Authorized Cleveland dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Cleveland SS43748 steamers combi ovens and steam kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Cleveland SS43748 5.5 Inch Hand Hole Plate with Stud 3/4 Gas Steam Generator 100000 BTU
| Manufacturer | Cleveland |
|---|---|
| Model Number | SS43748 |
| Manufacturer Part # | SS43748 |
| Height | 3.4" |
| Width | 5.5" |
| Depth | 7.45" |
| Weight | 4.2 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Cleveland SS43748 Hand Hole Plate W/ Stud 3/4", 5-1/2" X 7-1/2", Cleveland, Boiler Gas Steam Generator Assy S W/2 Probes (2 Burner, 100 000 Btu, 4 Burner 200 000 Btu, 5 Burner, 250 000 Btu 6 Burner 300 000 Btu), W/3 Probes(3, Burner 160 000 Btu, 4 Burner 200 000 Btu, 5 Burner, 250 000 Btu, 6 Burner 300 000 Btu)., Elec Steam Generator Assy S W/2 Probes (18kw 27kw, 36kw 48kw), W/3 Probes (24kw 36kw 48kw).
