Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend aftermarket commercial restaurant ranges.
- Engineered to match existing Southbend units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Southbend SOU4440430 commercial restaurant ranges
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend SOU4440430 3/8 Inch Dual Gas Solenoid Valve 120 Volt 115000 BTU
| Fits with Manufacturer | Southbend |
|---|---|
| Model Number | SOU4440430 |
| Manufacturer Part # | SOU4440430 |
| Height | 3.5" |
| Width | 7" |
| Depth | 6" |
| Weight | 1.9 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend SOU4440430 Dual Gas Solenoid Kit, [ Gas Nat/lp ] [3/8" Fpt Gas In/out ] [ Nc ] [ 120 V], [ 115 000 Btu ] [ Width 6" ] [ Brand Baso ], [ Mfg# H91ca-24 ], Includes Pilot Tubing Pilot Adjustment Valve Elbow, 3/8" Npt Close Nipple Bracket Screw And Sleeving, Southbend, Oven All Co Prefix Ovens Prior To May 95., (for Units Made After 5/95 Use Oem# 1173484).
