RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend convection ovens.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend SOU1179680 convection ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend SOU1179680 5.45 Inch Element Contactor Electric 60a 75a Resistive
| Manufacturer | Southbend |
|---|---|
| Model Number | SOU1179680 |
| Manufacturer Part # | SOU1179680 |
| Height | 2.25" |
| Width | 5.45" |
| Depth | 7" |
| Weight | 1.65 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | China |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend SOU1179680 Element Contactor, 208-240v 60hz 3 Pole 60a 75a Resistive, Southbend Marathoner Electric Convection Ovens, Eb-10cch Eb-10pc Eb-10rt Eb-10sc Eb-20cch Eb-20pc, Eb-20rt Eb-20sc Eb/10cch Eb/10pc Eb/10rt Eb/10sc, Eb/20cch Eb/20pc Eb/20rt Eb/20sc Eh-10cch Eh-10pc, Eh-10rt Eh-10sc Eh-20cch Eh-20pc Eh-20rt Eh-20sc, Es-10cch Es-10pc Es-10rt Es-10sc Es-20cch Es-20pc, Es-20rt Es-20sc Es/10cch Es/10pc Es/10rt Es/10sc, Es/20cch Es/20pc Es/20rt Es/20sc Sleb-10cch Sleb-10sc, Sleb-20cch Sleb-20sc Sleb/10cch Sleb/10sc Sleb/20cch, Sleb/20sc Sles-10cch Sles-10sc Sles-20cch Sles-20sc, Sles/10cch Sles/10sc Sles/20cch Sles/20sc
