Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend aftermarket commercial restaurant ranges.
- Engineered to match existing Southbend units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Southbend SOU1176000 commercial restaurant ranges
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend SOU1176000 1.25 Inch Valve with Knob for Southbend Range 300
| Fits with Manufacturer | Southbend |
|---|---|
| Model Number | SOU1176000 |
| Manufacturer Part # | SOU1176000 |
| Height | 1" |
| Width | 1.25" |
| Depth | 3" |
| Weight | 0.2 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend SOU1176000 Oem Changed To New Style. Valve W/knob., Burner Valve [ 1/8" Mpt X 3/8"-27 ], [ Rotation Off/on ] [stem Flat Up] No Orifice, [stem Size .240" ] [ctr Inlet To End Of Stem 2-7/16" ], Stem 1-15/32" Long [ Angle - 90], Southbend Range Series 300., Old Style Valve Was Shorter And Off-high-low., See Following Old Style Nat/lp # 52-1080 With Knob., Burner Valve [ 1/8" Mpt X 3/8"-27 ] Push To Turn, [ Rotation Off/high/low ] #57 [stem Flat Up], [stem Size .240" ] [ctr Inlet To End Of Stem 1-13/16" ], Stem 1-1/8" Long [ Angle - 90]
