Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend aftermarket commercial restaurant ranges.
- Engineered to match existing Southbend units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Southbend SOU1168276 commercial restaurant ranges
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend SOU1168276 1/8 Inch Mpt X 3/8 Inch 27 Gas Valve Kit with Adapter
| Fits with Manufacturer | Southbend |
|---|---|
| Model Number | SOU1168276 |
| Manufacturer Part # | SOU1168276 |
| Height | 1.3" |
| Width | 1.25" |
| Depth | 3.75" |
| Weight | 0.2 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Spain |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend SOU1168276 Top Burner Gas Valve Nat/lp, [ 1/8" Mpt X 3/8"-27 ] [ Rotation Off/high/low-62] [stem, Position Down] [stem Size .240"] Push To Turn, [ctr Inlet To End Of Stem 2-1/2"] [ Angle - 90] [ Comes, With 1/8" Fpt X 1/4" Mpt Adapter ], Southbend Range Units After 8/93 With "co" Prefix & Suffix, -0 Or -1 And With S/n 93 H & J & Thereafter, 124 164 1364-d 1365 1366 1424-d 1425 1426, , 1363-d With S/n 93 D & Thereafter.
